RESUME

CAEA/ACTRA

SELECTED FILM AND TELEVISION

Untouchable Actor Untouchable (OHM) Productions Inc/Tim Wolochatiuk
Surviving Evil Principal Cineflix (I Survived 2) Inc./Michelle Metivier
Handsome Devils Actor Handsome Productions Inc./Tom Pollock
Monkey in the Middle Principal Brain Power Studio/Justin Dyck

SELECTED MUSICAL THEATRE

The Rocky Horror Show Janet The Capitol Theatre/Marshall Button
Ordinary Days Deb Great Canadian Theatre Company/Eric Coates
Into The Woods Cinderella Thousand Islands Playhouse/Ashlie Corcoran
Dream a Little Dream Michelle Phillips The Grand Theatre/Lezlie Wade
The Sound of Music Brigitta National Arts Centre/Joey Tremblay
The Wizard of Oz Dorothy Globe Theatre/Joey Tremblay
The Girl in the Picture (Workshop) Christina Arraymusic Ensemble/Rick Roberts
Queen for a Day (Reading) Claribel April 30th Entertainment/Tim French
Company Sarah Ryerson Theatre/Allen Cole

SELECTED THEATRE

GLORY Hilda Ranscombe Western Canada Theatre - National Tour/James MacDonald
The Drowning Girls Alice Great Canadian Theatre Company/Bronwyn Steinberg
The Fishing Derby Show Melanie Upper Canada Playhouse/Donnie Bowes
GLORY** Hilda Ranscombe Western Canada Theatre & Alberta Theatre Projects/James MacDonald
A Christmas Carol Belle Orillia Opera House/Jesse Collins
Sir John A: Acts of A Gentrified Ojibway Rebellion Anya National Arts Centre/Jim Millan
Weekend Comedy Jill Orillia Opera House/Jesse Collins
Sense & Sensibility Lucy Steele Citadel Theatre/Bob Baker
Miracle on 34th Street Doris Walker Upper Canada Playhouse/Donnie Bowes
Armstrong’s War Halley Armstrong Sudbury Theatre Centre/Caleb Marshall
Janet Wilson Meets The Queen* Lily Great Canadian Theatre Company/Andrea Donaldson
Generous Lily Great Canadian Theatre Company/Eric Coates
The Comedy of Errors Luciana Company of Fools/Catriona Leger
Pomme and ‘Restes: Shipwrecked! Miranda/Anne Great Canadian Theatre Company/AL Connors
As You Like It Rosalind Company of Fools/Scott Florence
Hal & Falstaff Prince Hal Company of Fools/Margo MacDonald
The Merry Wives of Windsor Mistress Ford Company of Fools/Catriona Leger
The Magic Kettle Tanuki Solar Stage/Zenon Skrzypczyk
The Two Noble Kinsmen Jailor’s Daughter Kinsmen Collective/Tanya Rintoul
Henry V Nym/Dauphin Company of Fools/Geoff McBride
The Convent of Pleasure Lady in Waiting Toronto Masque Theatre/Derek Boyes
The Bundle Sheoul Ryerson Theatre/Alan Dilworth
The Crucible Betty Parris Ryerson Theatre/Lee Wilson
Othello Desdemona Salamander Shakespeare Co./Eleanor Crowder
A Midsummer Night’s Dream Helena Company of Fools/AL Connors
As You Like It Rosalind Ryerson Theatre/Ian Watson

**Betty Mitchell Award for Outstanding Performance by an Ensemble
* Prix Rideau Award Nomination for Outstanding Performance

TRAINING

Ryerson University – BFA in Performance Acting with Honours; 2017 Banff/Citadel Professional Theatre Training Program; Bruce Clayton Pro Actors Lab Beginner & Advanced On-Camera Class; Brenda Bazinet Acting for the Camera Workshop; Lynne Cormack: Nailing the Small Role; Singing: Denise Oucharek

SPECIAL SKILLS

Singing (Soprano), Dancing (Intermediate Musical Theatre/Jazz/Hip-Hop), Stage Combat (Hand to Hand/Single Sword/Sword and Dagger), Contact Improv and Movement, Running, Yoga, Swimming, Biking, Manual Driving, Basic French, Accents: RP/Standard British, Cockney, New York, Southern Belle, Valley Girl

Download PDF